חשיבה יצירתית/

"הצורך ההולך וגובר שלנו כבני אדם באתגרים מורכבים יותר ומציאותיים יותר הביא לפריחת משחקי החשיבה הדורשים חשיבה יצירתית."

לצאת מהשגרה בלי לצאת מהמשרדלצאת מהשגרה בלי לצאת מהמשרד

19.09.2019

פעילויות שוברות שגרה מחוץ למשרד הן ללא ספק כיף גדול עבור עובדים ומנהלים כאחד, אלא שהן בדרך כלל טומנות בחובן מאמצים לוגיסטיים רבים, דורשות לפנות זמן רב לטובת העניין וכמובן דורשות במקרים רבים התחשבות במזג האוויר.

זו הסיבה שהיום יותר ויותר מנהלים מחפשים דרכים יצירתיות ומיוחדות להעניק לעובדים שלהם ערך (בין אם מקצועי, חווייתי או כזה המשלב בין שניהם) בלי לצאת מגבולות גזרת המשרד. בחודש מאי האחרון ביקרתי בכנס Up The Game – Real Life Gaming באמסטרדם, וראיתי איך התופעה הזו הצמיחה עוד ועוד פעילויות "פנים-משרדיות" העונות בדיוק על צורך זה. הנה כמה פעילויות כאלו, מהארץ ומחו"ל, שיחסכו לכם המון זמן, אנרגיות ולוגיסטיקה, ויעלו חיוך על פני העובדים.

משא ומתן, תחבולה והסקת מסקנות

ז'אנר "משחקי המסיבות" רבי המשתתפים עשה בשנים האחרונות הסבה אל תוך העולם העסקי. אלו משחקים שהמשותף לרובם הוא חלוקת מידע באופן לא שווה בין המשתתפים, זהויות נסתרות, שיתוף פעולה וניסיון לדלות מידע ולהשתמש בו בצורה חכמה.

אחד מהמשחקים הפופולאריים ביותר בתחום הזה הוא Werewolf ובו הקבוצה הגדולה מתחלקת ל-2 מחנות – אנשי הכפר מול אנשי הזאב. המשחק מתחיל בלילה ובו כל המשתתפים עוצמים עיניים (אחרי שקיבלו כל אחד קלף המתאר את תפקידו במשחק). בזה אחר זה (ולא במקביל), הם יפתחו את עיניהם בתורם לפי הנחיות המנחה ויבצעו פעולות שונות מבלי לדעת את זהות המשתתפים האחרים. בבוקר יגלו המשתתפים את מי אכלו אנשי הזאב, ומסע ההאשמות בין המשתתפים ייחל. לאחר דיון קצוב בזמן, יאלצו כל המשתתפים להחליט את מי מחבריהם להרוג, יילכו "לישון" והתהליך יחזור על עצמו עד שאנשי הזאב ייהרגו או שרוב אנשי הכפר יחוסלו.
אפשר לקנות עותק מהמשחק ולהנחות לבד או להביא מנחה חיצוני.

למה לשחק?

פשוט להבנה, מתאים ל-7-35 משתתפים, זמן פעילות קצר, משפר יכולות משא ומתן, השגת מידע והסקת מסקנות.

משחקים דומים:

Mafia | The Resistance | Avalon

תעלומת רצח

הזדמנות מצוינת עבור חובבי תעלומת בלשיות להפוך לחוקרים בעצמם. בפעילות הזו, כל המשתתפים שותפים לחקירת פשע (בדרך כלל רצח), במהלכה יצטרכו לחקור זה את זה, לאסוף רמזים ולצאת בהאשמות נוראיות, תוך כדי שהם מגלמים דמות מסוימת ופרטי מידע שזמינים רק לה.

המשחק יחל בהיכרות עצמית של כל משתתף עם הדמות שלו, ימשיך באירוע מחולל שיניע את הפעילות קדימה וימשיך בשיחות חופשיות ומובנות שבהן כל משתתף ינסה לצבור מידע ולפענח לבד או עם שותפים את התעלומה.

אומנם קיימות ערכות מוכנות לרכישה עצמאית (בעיקר מחו"ל), אבל במקרה הזה כדאי לקחת מישהו חיצוני שיוריד מכם את כל ההתעסקות. הנה כמה שיכולים לעזור לכם:

מועדון ארוחת הרצח | Busted | Freak

למה לשחק?

פעילות מתאימה למספר רב של משתתפים, מאתגרת, מקורית, משפרת יכולת מחקר והסקת מסקנות.

טריוויה משרדית – הדור הבא

למה אנחנו כל כך אוהבים שאלות טריוויה? כי יותר מהעובדה שזו הזדמנות טובה להראות לעולם את הידע שלנו, זו גם הזדמנות מצוינת ללמוד דברים חדשים. דרך מצוינת לחזק את הקשר של העובדים למשרד ובין העובדים לבין עצמם, היא משחק טריוויה שסובב סביב ידיעה על המשרד עצמו ועל עובדיו. תוסיפו לזה קצת טכנולוגיה ואינטראקטיביות גבוהה, ויש לכם פעילות מעולה.

באמצעות שירותים כמו Wooclap תוכלו להקרין את השאלות על מסך גדול, ולאפשר לכל העובדים (כיחידים או כקבוצות) להשתמש בטלפונים האישיים שלהם כדי להשתתף ב-לייב ולענות. הפלטפורמה תאפשר לראות סטטיסטיקות ותשובות בזמן אמת, ותעיף לכם שעה כיפית ומגבשת במיוחד.

למה לשחק?

פעילות מגבשת ומקרבת, קלילה, מלמדת, רבת משתתפים, מחזקת את הקשר בין העובדים למשרד.

לפצח חידות ולהכיר את המשרד מחדש

הצורך ההולך וגובר שלנו כבני אדם באתגרים מורכבים יותר ומציאותיים יותר הביא לפריחת משחקי החשיבה הדורשים חשיבה יצירתית. חדרי הבריחה מככבים כבר שנים בראש טבלת פעילויות הפנאי, לצד תחום משחקי הקופסא למבוגרים ששובר שיאים חדשים לללא הרף. אליהם מצטרפים לאחרונה תחרויות פיצוח חידות, בין אם בפאב, ברחבי העיר או בתוך המשרד.

Office Hunt הוא מירוץ חשיבה אתגרית, דיגיטלי ופיזי, המתרחש בתוך משרדי החברה, ומעניק שיעור חשוב על חסמים חשיבתיים, חיפוש, איתור וסינון מידע ויצירת פריצות דרך בפתרון בעיות. במהלך הפעילות, צוותים שונים יתחרו ביניהם על פתרון חידות ומציאת מסרים נסתרים במשרד שלהם, ויגלו אותו מחדש.

בתחילת המשחק יחולקו המשתתפים לצוותים. כל צוות יתמודד מול חידות לא שגרתיות שייאלצו את חבריו לחשוב מחוץ לקופסא, לשתף פעולה ולהשתמש בכישורי חיפוש וסינון מידע דיגיטלי. פתרון החידה יוביל אותם לאזור מסוים במשרד, ובאמצעות כתב חידה הם יצטרכו לאתר קוד סודי. הצוות שיאסוף את כל הקודים הסודיים בזמן הקצר ביותר – ינצח. הצוותים יוכלו להיעזר ברמזים, שיעלו להם בזמן, כך שהתכנון האסטרטגי יוכל להוביל אותם לניצחון מהולל או הפסד צורם.

למה לשחק?

מכניס אנרגיות גבוהות למשרד, רב משתתפים, מפתח חשיבה יצירתית, תשומת לב לפרטים קטנים והבנת התמונה המלאה.

אורי אשכנזי-פומרנץ